Daňová informační schránka

V daňové informační schránce (dále DIS) najdete především informace o saldu vašich pohledávek a závazků s finančním úřadem. Je to důležité, neboť pokud se dostanete i omylem do prodlení s platbou DPH či podáte podání mimo termín, začnou vám naskakovat pokuty a penále. Většinou vás FÚ na tuto skutečnost upozorní výměrem, ale není to jeho povinnost. Je tedy dobré si čas od času zkontrolovat, že je vše v pořádku a nic nedlužíte.

Spuštění DIS

Služby DIS naleznete na daňovém portále adis.mfcr.cz  :

Vedle odkazu vidíte klíček – tedy označení, že je zapotřebí ověřit identitu uživatele pro přihlášení. Po kliknutí na odkaz se objeví toto okno:

Zde máte výběr, zdali se chcete přihlásit Datovou schránkou nebo Kvalifikovaným certifikátem. Pokud máte vyřízený vlastní elektronický podpis, je Kvalifikovaný certifikát jednodušší pro přihlašování – pouze potvrdíte, že se chcete přihlásit nabídnutým certifikátem. Hodně podnikatelů však elektronický podpis nemá zřízen, zato každý musí mít Datovou schránku pro komunikaci s úřady. Proto se dále soustředím na komunikaci prostřednictvím právě datové schránky.

Pokud nemáte schránku aktivovanou, klikněte na odkaz Přihláška k nahlížení do daňové informační schránky a pokračujte návodem v kapitole Aktivace DIS.

Pokud již DIS máte, zvolte Přihlásit a poté jste přesměrováni na stránku Přihlášení k datové schránce:

Vyplňte údaje včetně kontrolního kódu a zvolte Přihlásit se. Uvidíte tento dotaz:

Odpovězte Ano. Zobrazí se vám stránka s informacemi o vaší firmě. Můžete vyzkoušet všechny možnosti, které vám DIS poskytuje, nejdůležitější však je kliknout na záložku Osobní daňové účty:

V tabulce by měly být všechny hodnoty nulové, případně kladné (v takovém případě nemáte žádný dluh vůči FÚ). Pokud chcete vidět podrobnější informace, můžete libovolný typ daně rozkliknout a zjistíte podrobnosti o předpisech a platbách příslušné daně:

V popisu je stručný popis obratu, na straně Má dáti jsou podaná přiznání (předpisy) daně, případně pokuty a penále ze strany FÚ, na straně Dal jsou vaše platby. Libovolnou položku můžete dále rozkliknout a získat více podrobností o obratu.


Aktivace DIS

Objeví se vám tato obrazovka:

Vyberte Další stránka

Vyplňte všechny údaje – pokud nevíte, k jakému Finančnímu úřadu patříte, potom tyto informace naleznete v libovolném z formulářů přiznání k DPH (silniční dani či dani z příjmu právnických osob). Opět klikněte na Další stránka.

Vyplňte informace v odstavci Identifikace daňového subjektu (především pak vyberte typ daňového subjektu, tedy zdali jste fyzická či právnická osoba – po výběru se totiž formulář mírně změní). Dále vyplňte odstavec Sídlo právnické osoby/adresa pobytu fyzické osoby:

Odrolujte na konec této stránky a vyplňte odstavec Fyzická osoba oprávněná k podpisu.

Je vhodné zadat telefonní číslo pro případ, že by při zřízení schránky nastaly komplikace.

Na závěrečné stránce

si nejdříve zobrazte protokol chyb – upozorní vás, pokud jste zapomněli některý důležitý údaj vyplnit, či pokud je něco vyplněno nesprávně. Pokud máte ve formuláři chyby, můžete přímo z protokolu přejít na příslušnou stránku a chybu opravit. Pokud je vše v pořádku, proveďte Uložení prac. souboru a v pravé modré části obrazovky vyberte Odeslání písemnosti.

Nyní je zapotřebí pár dní počkat, než FÚ vaší DIS zaktivuje a nahraje do ní příslušná data.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Administrativa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář