Zpracování faktury z třetí země

Jak zpracovat přijatou fakturu z třetí země?

Zadají se faktury standardně – důležité je vyplnit DPH doklad „Třetí země“.

Příchod JSD

V okamžiku, kdy přijde JSD, tak je zapotřebí Vložit řádek DPH na vstupu. Pokud je jedním JSD zpracováno více faktur, může být poměrně složité zjistit, které faktury JSD pokrývá. Je třeba to zjistit z částky, případně popisu zboží. V našem případě jsem zjistil, že se jedná o faktury 2014-0017 a 0021.

Pro každou z faktur nyní musím provést následující:

Jdu na položky dokladu, pravým tlačítkem kliknu kdekoliv v položkách dokladu a z rozbalovací nabídky vyberu Vložit řádky DPH na vstupu:

Vario vloží řádek, takže nyní sloupce vypadají podobně jako na následujícím obrázku:

Všimněte si, že Cena bez DPH v měně je stejná jako součet položek faktury a Sazba DPH je 21%. Tento řádek se nezapočítává do součtu faktury – je pouze pro účely DPH.

 

Nyní je zapotřebí upravit kurz na řádku podle JSD. Za tím účelem je třeba mít kurzor v libovolném poli řádku s DPH na vstupu a přepnout položky dokladu na „DETAIL“:

Všimněte si, že na řádku DPH nejsou vyplněny řádky o měně a kurzu. To je potřeba opravit – vložíme měnu a kurz z JSD, takže Měna položky nyní vypadá takto:

 

Vložení řádku s DPH ze cla

V našem případě není vyměřeno clo. V tom případě zpracování faktur v tomto bodě končí.

 

Abychom však měli zpracovanou metodiku pro všechny typy faktur, předpokládejme, že na celním výměru bylo vyměřeno clo např. 1000 Kč. Přidáme tedy přídavný řádek pro DPH ze cla. Přepneme zpět na zobrazení Tabulka a Koruny:

Na nový řádek vložíme do popisu text „DPH ze cla“, do Cena bez DPH napíšu částku v korunách, která je odváděna na clu a do sazby 21%. Všechny položky tedy nyní vypadají takto:

Vložení řádku s DPH z dopravy

V našem případě dopravu platí dodavatel a tedy ji neplatíme a tím pádem je i DPH součástí faktury (doprava je zahrnuta v ceně zboží).

 

Obdobně jako u cla však předpokládejme, že jsme dopravu zajišťovali sami a máme na ní fakturu na 10000 Kč. Tato faktura je osvobozená od DPH. Je tedy třeba na tuto fakturu přidat přídavný řádek pro DPH z dopravy. Děla se to stejně, jako u DPH ze cla – přepneme tedy Tabulka a Koruny:

Na nový řádek vložíme do popisu text „DPH z dopravy“, do Cena bez DPH napíšu částku v korunách, která je na faktuře za dopravu a do sazby 21%. Všechny položky tedy nyní vypadají takto:

Závěr:

Položky DPH na vstupu, DPH ze cla a DPH z dopravy se nezapočítávají do součtu faktury. DPH se neodvádí – do přiznání se píše do řádků 7 – dovoz zboží a 43, kde je částka opět odpočtena. Tedy se jedná pouze o evidenční povinnost – finančně nemá žádný dopad.

 

Není nutno čekat na příchod faktury za clo či dopravu – nejprve zadám fakturu bez přídavných řádků. Když se mi dostane do ruky JSD, vložím řádek DPH na vstupu, když zaplatím poplatek za clo (přijde faktura za clo), vložím řádek DPH ze cla. Po příchodu faktury za dopravu doplním DPH z dopravy.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Práce s Variem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář